Mt. Spokane High School
Skip to main content
Mobile Menu

Mt. Spokane Staff Directory

Office Phone: 509-465-7200 | Fax: 509-465-7220 | Attendance Line: 509-465-7280 (24hrs)
Principal: Chelsea Gallagher [email protected] 509-465-7210
Assistant Principal: Brett Hale [email protected] 509-465-7212
Assistant Principal: Juli Kistler [email protected] 509-465-7261
Principal Assistant: Anya Gumke [email protected] 509-465-7213
Principal's Administrative Assistant: Tanya Bos [email protected] 509-465-7202


First Name

Last Name

Position

Work Email

Phone- 509-465-

Carl Adams Math Teacher [email protected]

7363

Melissa Allen Counselor [email protected]

7222

Heidi Baker Special Education Teacher [email protected]

7359

Petronia Balcheva ELD Teacher [email protected]

7200

Nicollette Banger Art Teacher [email protected]

7368

Cheri Bayley SS Custodian  [email protected]

7200

Susan Best AP English Language Arts Teacher [email protected]

7200

Breann Booher Sports Medicine CTE/
Head Athletic Trainer
[email protected]

7304

Tanya Bos Principal's AA/Website [email protected]

7202

Gene Boyer DS Custodian [email protected]

7200

Evan Burch SS Custodian [email protected]

7200

Kelli Burkhardt DLC Special Education Teacher [email protected]

7200

Stefanie Butler Data Processing [email protected]

7207

Nancy Butz Leadership Teacher CTE [email protected]

7352

Ashley Byrne English Language Arts Teacher [email protected]

7394

Jeff Campbell DW Custodian [email protected]

7200

Lucy Carrillo Spanish Teacher [email protected]

7360

Summer Clegg Math Teacher [email protected]

7372

Terrance Cloer Math Teacher & Coach [email protected]

7336

Maureen Collins CTE ProStart Teacher [email protected]

7200

Greg Conley Science Teacher [email protected]

7331

Kevin Connelly Math Teacher [email protected]

7349

Joshua Cowart Guidance Counselor [email protected]

7219

Sarah Crecelius Science Teacher [email protected]

7326

Christine Cusick Resource Room Paraeducator [email protected]

7200

Terra Davidson Math Teacher [email protected]

7375

Trek Davis Social Studies Teacher [email protected]

7323

Tiffany Degenhart Math Teacher [email protected]

7374

Jennifer Dikes School Certified Nurse [email protected]

7215

Yolanda Dooley Paraeducator [email protected]

7366

Susan Dunfield English Language Arts Teacher [email protected]

7353

Raeleen Epperson Science Teacher CTE [email protected]

7328

Tobin Eyestone Choir Director [email protected]

7388

Dennis Faison SS Custodian [email protected]

7200

Angela Fietkau DLC Paraeducator [email protected]

7200

Daniel Figueira Social Studies Teacher [email protected]

7317

Dorie Foster Cook II [email protected]

7356

Rex Freed Social Studies Teacher [email protected]

7318/7349

Jenelee Fross Mental Health Therapist [email protected]

7224

Brian Gardner Physical Education Teacher [email protected]

7364

Vicki Gardner Special Education Teacher [email protected]

7351

Sabrina Ginn English Teacher [email protected]

7334

Jamie Goodman Guidance Counselor [email protected]

7223

Paula Grandinetti School Registrar [email protected]

7208

Britt Green French Teacher [email protected]

7373

Anya Gumke Assistant Principal [email protected]

7213

Shawn Gumke Math Teacher [email protected]

7377

Eric Guptill English Teacher [email protected]

7360

Brett Hale Assistant Principal [email protected]

7212

Fay Hansen DLC Paraeducator [email protected]

7200

Arlene Hanson DLC Paraeducator [email protected]

7200

Cassie Hare Physical Education Teacher [email protected]

7334

Douglas Harms Science Teacher CTE [email protected]

7313

Jenne Hatcher Art Teacher [email protected]

7349

Cooper Hatton Chemistry Teacher [email protected]

7200

Deborah Hegsted Cook III [email protected]

7356

Jeanne Helfer Physical Education Teacher [email protected]

7380

Annette Helling Physical Education Teacher [email protected]

7255

Nick Herberger Science Teacher [email protected]

7309

Paul Hill English Language Arts Teacher [email protected]

7357

Toni Hoke Resource Room Paraeducator [email protected] 7200
Kim Hopkins Resource Room Paraeducator [email protected]

7200

Sy Hovik Band Director [email protected]

7389

Travis Hughes Social Studies Teacher [email protected]

7376

Jennifer Jamison Resource English Teacher [email protected]

7338

Holly Johnson Bookkeeper [email protected]

7206

Gret Jordan, RN School Certified Nurse [email protected]

7215

Paula Kennedy Resource Room Paraeducator [email protected]

7340

Tanisha Kilgore Cook III [email protected]

7356

Justin King Special Education Teacher [email protected]

7345

Juli Kistler Principal Assistant [email protected]

7261

Jessica Klingback Debate, English, and Social Studies Teacher [email protected]

7318

Patrick Kostecka Math Teacher [email protected]

7319

Lisa Labenne Paraeducator [email protected]

7211

Bobby Lee Athletic Director [email protected]

7229

Cheri Lewis Cook III [email protected]

7356

Sabine Mai German Teacher [email protected]

7350

Katie Mann English Teacher [email protected]

7200

Dan Melin Science Teacher [email protected]

7330

David Millicam SS Custodian [email protected]

7200

Adam Morris Science Teacher [email protected]

7312

Sarah Moureaux ELD Teacher [email protected]

7335

Joel Murphy Special Education Teacher [email protected]

7353

Ryan Nelson CTE/Art [email protected]

7307

Denise Nokes Administrative Assistant [email protected]

7204

Brenda Norris Paraeducator [email protected]

7200

Stephanie O'Neel DLC Special Education Teacher (LR) [email protected]

7348

Kevin Oglesbee Social Studies Teacher [email protected]

7336

Janet Palmer Science Teacher [email protected]

7310

Susan Pfursich Spanish Teacher [email protected]

7333

David Pratt Computer Programming Teacher CTE [email protected] 7306
Deborah Quade Manager I [email protected]

7356

Lacie Quade DLC Paraeducator [email protected]

7200

Laurie Quigley English Language Arts Teacher [email protected]

7200

Sarah Ramsden Speech Language Pathologist [email protected]

7395

Kaprina Reed Biology Teacher [email protected]

7332

Jessica Rempel English Teacher / Theatre Arts Director [email protected]

7385

Robert Renner Guidance Counselor [email protected]

7221

Darin Rinck Special Education Teacher [email protected]

7338

Andrew Savage Band Teacher [email protected]

7200

Alexander Schuerman Math Teacher [email protected]

7362

William Schwalbe Special Education Teacher [email protected]

7345

Izze Scourey English Teacher [email protected]

7360/7345

Nathan Sebright Spanish Teacher [email protected]

7248

Stephanie Semb Math Teacher [email protected]

7301

Patricia Sisson Paraeducator [email protected]

7399

Todd Slatter CTE INTL MKT I [email protected]

7378

Bryan Smidt English Teacher [email protected]

7394/7353

Beata Smith ELD Paraeducator [email protected]

7200

Daniel Smith Special Education Teacher [email protected]

7339

Ron Steele SS Custodian [email protected]

7200

Kathryn Strobeck-Meseberg Social Studies Teacher [email protected]

7325

Zoe Taylor Science Teacher [email protected]

7313

Luke Thomas Social Studies Teacher [email protected]

7316

Alison Thompson English & French Teacher [email protected]

7358

Susan Thompson Assistant Manager I [email protected]

7356

Tim Trout Science Teacher [email protected]

7398

Pamela Tsuchida Math Teacher [email protected]

7372

Hillary Tugaw Administrative Assistant [email protected]

7205

Finis Turner Resource Room Paraeducator [email protected]

7200

Edie Urso DLC Paraeducator [email protected]

7200

David Wagenblast Math Teacher & Coach [email protected]

7322

Jill Weiler Spanish Teacher [email protected]

7303

Drew Wendle Counselor [email protected]

7227

Shannon Wessel Science Teacher [email protected]

7200

Pamela Wheeler DLC Paraeducator [email protected]

7200

Kyle White DLC Paraeducator [email protected]

7200

Angelika Wilson-Wipp Art Teacher [email protected]

7347

Chris Young Resource Officer [email protected] 7200
Rebecca Young Art Teacher, CTE ProStart Teacher, Digital Photography Teacher [email protected] 7200